Dnia 27 listopada dwójka naszych uczniów reprezentowała szkołę, biorąc udział w XII Wojewódzkich Spotkaniach Żywieniowych, które odbyły się w Zespole Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy. Temat spotkań to ”Piramidą w górę…. Wartość żywieniowa grupy produktów mięsnych”. Rywalizowały ze sobą drużyny z całego województwa. Klaudia Rachwał i Jakub Ratajczak z klasy III a TŻiUG, przedstawili prezentację „Na św. Marcina najlepsza gęsina”. Uczniowie wspaniale wywiązali się ze swojego zadania. Rywalizacja była bardzo zacięta, a prezentowane referaty były na naprawdę wysokim poziomie. Okazało się, że jesteśmy perfekcyjnie przygotowani i jednogłośnie zajęliśmy I miejsce. Kuba i Klaudia oprócz dyplomów otrzymali nagrody książkowe oraz czytniki e-book.
Cały program Spotkań Żywieniowych był bardzo ciekawy. Zostaliśmy wspaniale ugoszczeni przez organizatorów, mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dr inż. Ewy Łobody – eksperta w dziedzinie żywienia . Zakończenie zmagań i rozdanie nagród odbyło się w restauracji „Maestra”, w której oprócz doznań smakowych mieliśmy okazję wysłuchać arii operetkowych w wykonaniu uczniów Akademii Muzycznej.
Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod opieką p. Moniki Zakrzewskiej.

Jpeg

Jpeg

Od 12.03 do odwołania zostają zawieszone zajęcia dydaktyczne. Młodzież do szkoły nie przychodzi. Dotyczy to również praktyk zawodowych klas technikum, zajęć z projektów unijnych. Młodociani pracownicy z klas BS I St. nie uczęszczają do szkoły, ale w dni praktyk zawodowych chodzą do pracodawcy na dotychczasowych zasadach. Osoby uczestniczące w kursie sprzedawcy mają zawieszone zajęcia od 16 - 25.03.2020.
Zachęcam młodzież do wykorzystania czasu na nadrobienie zaległości w nauce na zasadzie samokształcenia i e-learningu w porozumieniu z nauczycielami! Przypominam o zachowaniu rozsądku i podstawowych zasad higieny.
Dokładne informacje na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
Z poważaniem;
dyr. szkoły Leszek Kowalski