Pod koniec marca br. młodzież zajęć pozalekcyjnych „Nowe trendy w gastronomii” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie uczestniczyła w wizycie studyjnej w Restauracji Pałacu w Lubostroniu. Wyjazd organizowany był w ramach projektu „Kształcenie zawodowe dla pracy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Podczas pobytu uczniowie odwiedzili przepiękny kompleks pałacowo – parkowy rodziny Skórzewskich odwiedzając pokoje i apartamenty. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z prezentacją dotyczącą etyki zawodowej oraz wymagań pracodawcy w stosunku do pracowników na stanowiskach związanych ze świadczeniem usług gastronomicznych. Młodzież zapoznała się ze sposobami prawidłowego nakrycia i dekoracji stołu, zaprezentowany był również pokaz pracy kelnerskiej i serwowania potraw. Następnie czekało na wszystkich spotkanie z szefem kuchni wraz z którym uczniowie przygotowywali wspólnie dwudaniowy obiad i deser w hotelowej restauracji. Wyjazd był bardzo udany i pozwolił na zdobycie nowych wiadomości zarówno teoretycznych i praktycznych, które na pewno zaowocują w przyszłości.

Od 12.03 do odwołania zostają zawieszone zajęcia dydaktyczne. Młodzież do szkoły nie przychodzi. Dotyczy to również praktyk zawodowych klas technikum, zajęć z projektów unijnych. Młodociani pracownicy z klas BS I St. nie uczęszczają do szkoły, ale w dni praktyk zawodowych chodzą do pracodawcy na dotychczasowych zasadach. Osoby uczestniczące w kursie sprzedawcy mają zawieszone zajęcia od 16 - 25.03.2020.
Zachęcam młodzież do wykorzystania czasu na nadrobienie zaległości w nauce na zasadzie samokształcenia i e-learningu w porozumieniu z nauczycielami! Przypominam o zachowaniu rozsądku i podstawowych zasad higieny.
Dokładne informacje na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
Z poważaniem;
dyr. szkoły Leszek Kowalski