Dnia 25 czerwca odbyło się oficjalne zakończenie projektu „Geocaching Pałuccy Poszukiwacze Skarbów”, realizowanego przez młodzież z naszej szkoły w okresie od stycznia do czerwca 2014 r. Przypomnijmy – projekt był finansowany na kwotę 7000zł przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, administrowaną w Polsce przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Nasze działania miały na celu rozpowszechnienie w Żninie i jego okolicach gry zwanej „geocachingiem”, a także rozwinięcie przez nas umiejętności organizowania działań, nawiązywania kontaktów społecznych, współpracy ze środowiskiem lokalnym i instytucjami.

Spotkanie finałowe rozpoczęło się grą przygotowaną przez nas (młodzież) dla instytucji i osób nas wspierających. Łączyła ona geocaching z minigrą miejską śladami sławnych postaci Żnina. Uczestnicy otrzymali starą mapę oraz cenne wskazówki prowadzące do miejsc docelowych. Musieli odszukać charakterystycznie wyglądające osoby – od nich otrzymywali zadanie, część układanki i wskazówkę do odnalezienia skrytki cache. Trzeba było m.in. trafić rzutkami do tarczy, poprawić tekst „Roty”, namalować element Żnina atrakcyjny dla turystów czy rozwiązać zagadkę matematyczną.

Jak wiadomo, geocaching polega na odnalezieniu skrzynek – w każdej z nich znajdował się logbook potwierdzający odnalezienie przez daną grupę. Z każdym miejscem gracze byli coraz bliżej PTTK – tam czekała na nich uczta przygotowana przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, muzyka (odtwarzana, jak i grana na żywo przez naszego utalentowanego kolegę Dawida Kowalewskiego) oraz galeria pokazująca nasze działania.

Z zebranych części układanki ułożono puzzle tworzące wielkie zdjęcie. Osoby, które bardzo się zaangażowały w projekt otrzymały upominki. Byli to zarówno uczniowie – realizatorzy projektu, jak i ludzie dorośli, którzy nas wspierali. Widać było, że każdy był bardzo zadowolony. Nasze działania zostały pozytywnie ocenione przez uczestników.

Może to i koniec naszego projektu, ale każdy z nas coś w nim zyskał – doświadczenie, znajomości i frajdę. Mamy nadzieję, że to nie koniec ciekawych aktywności w naszej szkole.