We wtorek 4 marca w ZSP w Żninie odbył się pokaz pt.: „Nowe trendy w gastronomii”. Prowadził go przedstawiciel firmy ADI TECH Andrzej Kiliński, który jest absolwentem naszej szkoły. Przedsiębiorstwo to zajmuje się dystrybucją produktów firmy PACOVIS odpowiadającej za dystrybucję dodatków gastronomicznych.

Spotkanie skierowane było do uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Mogli oni poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą:

  • całorocznych marynat olejowych do mięs grillowanych i pieczonych oraz marynat suchych,
  • przypraw w płynie i ich szerokie zastosowanie,
  • zastosowania innowacyjnego żelu, który może pełnić funkcję zamiennika tłuszczu oraz może być stosowany do potraw żelowanych na zimno.

Uczniowie obecni na spotkaniu brali czynny udział w przygotowaniu marynat oraz późniejszej degustacji potraw. Poznawali nowoczesne techniki wykorzystywane obecnie w gastronomii. Niewątpliwie spotkanie to umożliwiło poszerzenie wiedzy zarówno uczniów jaki i nauczycieli obecnych na pokazie.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie zaowocuje w przyszłości , gdzie przyszli szefowie kuchni skorzystają z innowacyjnych technologii w gastronomii.

Od 12.03 do odwołania zostają zawieszone zajęcia dydaktyczne. Młodzież do szkoły nie przychodzi. Dotyczy to również praktyk zawodowych klas technikum, zajęć z projektów unijnych. Młodociani pracownicy z klas BS I St. nie uczęszczają do szkoły, ale w dni praktyk zawodowych chodzą do pracodawcy na dotychczasowych zasadach. Osoby uczestniczące w kursie sprzedawcy mają zawieszone zajęcia od 16 - 25.03.2020.
Zachęcam młodzież do wykorzystania czasu na nadrobienie zaległości w nauce na zasadzie samokształcenia i e-learningu w porozumieniu z nauczycielami! Przypominam o zachowaniu rozsądku i podstawowych zasad higieny.
Dokładne informacje na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
Z poważaniem;
dyr. szkoły Leszek Kowalski