17 września 2015 Młodzieżowa Grupa Rekonstrukcyjna ZSP w Żninie, finansowana z grantu oświatowego Starostwa Powiatowego w Żninie pojechała na spotkanie z historią smaków do Biskupina. Połączono przyjemne z pożytecznym, gdyż uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych nie tylko rozwijali pasję historyczną, ale i kulinarną. Grupa została podzielna na zespoły zadaniowe, które otrzymały polecenia i musiały zdobywać informacje i doświadczenia na poszczególnych stanowiskach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kuchnia litewska, w której młodzież odkryła przepis na słynny litewski kwas na miodzie oraz kuchnia XVII– wieczna z kapłonem w butli. Od kucharzy węgierskich dziewczęta otrzymały reprymendę na temat przygotowywania węgierskiego gulaszu, który z polska wersją niewiele ma wspólnego i niej jest tak uciążliwy dla zdrowia jak potrawa przygotowywana w Polsce. Młodzi pasjonaci zawarli znajomość z GRH Jantar, która ma oddział w Bydgoszczy, by po zakończeniu zajęć grantowych kontynuować przygodę z rekonstrukcją.

Od 12.03 do odwołania zostają zawieszone zajęcia dydaktyczne. Młodzież do szkoły nie przychodzi. Dotyczy to również praktyk zawodowych klas technikum, zajęć z projektów unijnych. Młodociani pracownicy z klas BS I St. nie uczęszczają do szkoły, ale w dni praktyk zawodowych chodzą do pracodawcy na dotychczasowych zasadach. Osoby uczestniczące w kursie sprzedawcy mają zawieszone zajęcia od 16 - 25.03.2020.
Zachęcam młodzież do wykorzystania czasu na nadrobienie zaległości w nauce na zasadzie samokształcenia i e-learningu w porozumieniu z nauczycielami! Przypominam o zachowaniu rozsądku i podstawowych zasad higieny.
Dokładne informacje na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
Z poważaniem;
dyr. szkoły Leszek Kowalski